Penové sklo
Postupy a porovnanie nákladov pri založení stavby
Penové sklo umožňuje:
Ponúka sa dva možné spôsoby, ako dosku na penovom skle realizovať:
Klasicky na základových pásoch do nezamŕzajúcej hĺbky s riešením tepelných mostov medzi konštrukciami.
Druhý spôsob založenia na penovom skle rozumieme: založenie na vankúši vytvorenom 300 mm hrubou vrstvou štrku z penového skla
Základová vrstva je potom tvorená vrstvou betónu s armovaním s hrúbkou 250 mm. Nevýhodou tejto metódy založenia je všeobecná neznalosť a nedôvera realizačných firiem v postup, hoci samotná realizácia je jednoduchá. Jednoducho sa rozprestrie geotextílie, na tú sa vo vrstvách po 200 mm postupne rozprestrie štrk z penového skla, ktorý sa následne hutnícky, až vznikne výsledná vrstva. Tá sa znovu prekryje geotextíliou a je hodovať základ pod dosku. Dosku touto technológiou je potom možné dokončiť v oveľa rýchlejším čase, lebo nám, v porovnaní s klasickou doskou na pasoch, odpadajú technologické medzery nutné k vytvrdnutí pasov a strateného debnenia.
Založenie dosky s pomocou štrku z penového skla je novou technológiou a hoci posúva štandard zakladanie stavieb, jeho využitie pri dobrej projekčné a realizačné prácou stojí en o 10% viac ako pri založení klasickým spôsobom s izolačným súvrstvím nad doskou. Je ľahké urobiť dodatočnú izoláciu vonkajšej obálky domu a zvýšiť tak štandard svojho bývania. Prevedenie dodatočné izolácie predovšetkým vodorovných konštrukcií v kontakte so zeminou je vždy komplikované. Je preto dobré riešiť tento problém už v projekte, predovšetkým ak ponúka sa riešenie, ktoré v cene celej stavby znamená navýšenie rozpočtu domu o cca 1%.
Pevnosť a statika penového skla
Spôsob založenia stavby na základovej doske, ktorá celoplošne prenáša zaťaženie stavby do podložia je zo statického hľadiska bezpečnejšie, než založenie stavby na základových pásoch. Váha stavby je prenášaná cez celú plochu základovej dosky, preto je tento spôsob založenia odporúčaný geológov aj v prípade slabo únosných zemín v podloží stavby. Dobrú stabilitu a zaručenú pevnosť dosahuje ecozákladová doska aj preto, že návrh založenie pripravujeme individuálne na každú stavbu. Berieme do úvahy únosnosť podložia, na ktorom má stavba stáť a zaťaženie stavby, ktoré tlačia na základovú dosku. Takto individuálne pripravený statický návrh ecozákladové dosky garantujeme za pomoci našich partnerských statikov. Návrh statika obsahuje pevnostnú triedu betónu, betonársku výstuž – štandardne sieťovinu – a dobre vibrovaním zhutnené podložie z penového skla.
Stabilizácia základov
Žiadne tepelné mosty
Hydroizolačné, drenážne a mrazuvzdorná schopnosť
Tepelná izolácia penového skla
Akumulácia, pre udržanie tepla
Ochrana pred radónovým žiarením
Bez polystyrénu v interiéroch
Jednou z najväčších výhod založenie stavby na penovom skle je, že základová doska je izolovaná penovým sklom zo spodnej strany. V interiéroch preto nie je potrebné realizovať tepelnú izoláciu. Znamená to, že sa vyhnete dôležité veci, keď chcete postaviť zdravý dom a tou je polystyrén, ktorým inak musíte podlahy tepelne izolovať. Pri klasickom založenie na základových pásoch je väčšina podlahových skladieb navrhnutá s polystyrénom, na ktorom je podlahové kúrenie. Izolácia polystyrénom v podlahe sú priamo v interiéroch domu, kde na nich pôsobí slnko a podlahové kúrenie. Tým sa čiastočky uvoľneného polystyrénu, umiestneného pod nášľapnými vrstvami podlahy, odvetrávajú priamo do interiérov. V prípade založenia na penovom skle a variantom domu s podlahovým kúrením, je základová doska tepelne izolovaná zospodu od základu a jediné, čo je potrebné,
Základnou surovinou na výrobu penového skla ako tepelnoizolačného stavebného materiálu je staré odpadové čiže odpadové sklo, ktoré nie je možné využiť iným spôsobom. Zdrojom odpadového skla je sklo získané zo separovaného zberu odpadu z domácností alebo iných prevádzok.
Odpadové sklo z výroby fliaš sa obvykle roztaví a použije na výrobu nových fliaš. Počas procesu výroby však vzniká aj iný sklený odpad, ktorý sa už na výrobu nových fliaš použiť nedá, využíva sa ale napríklad na výrobu penového skla používaného na stavebné účely. Tým sa znovu zhodnotia a vo výrobnom procese odpadá spotreba energie potrebnej na výrobu základnej suroviny – skla. Ďalším environmentálnym aspektom pri výrobe finálneho produktu – penového skla – je možnosť využiť elektrický prúd pochádzajúci z vodných elektrární.
Penové sklo výborne izoluje a unesie ako silák
Výroba penového skla
Akumulácia, pre udržanie tepla
Vlastnosti penového skla
Dodatočné tepelnoizolačné systémy:
- vysoká pevnosť v tlaku – možno ho priamo zabudovávať na pohlcovanie záťaže až do 50 t / m2
- nízka hmotnosť (približne 170 kg / m3) – základová pôda je odľahčená (u mokrých pôd dochádza k zlepšeniu vztlaku)
- odolnosť proti vode – vďaka uzavretým pórom neviaže žiadnu vodu a izolačné
- vlastnosti si zachováva aj vo vlhkom prostredí
- nehorľavosť – trieda reakcie na oheň A1 (v prípade požiaru neuvoľňuje žiadne škodlivé plyny ani výpary);
- ekologickosť – ide o stopercentne recyklovaný ekologický výrobok, ktorý sa vyrába zo starého skla anorganického pôvodu;
- odolnosť proti kyselinám, zásadám, plesniam, baktériám, hmyzu i hlodavcom
- trvalá odolnosť proti starnutiu (počas svojej životnosti nemení objem a nestráca pôvodné vlastnosti)
- vodolnost proti toxickému plynu radónu.
Použitie penového skla
Doprava na stavenisko
Doprava priamo na stavenisko závisí na možnosti prístupových ciest. Transport je realizovaný nákladnými autami s maximálnym objemom prepravovaného materiálu do 90 m3. V tomto prípade ide o voľne sypaný granulát. Vykladanie sa realizuje prostredníctvom posuvného remorkéra. Granulát možno ukladať, ak to vlastnosti stavebného pozemku umožňujú, priamo do výkopu.
Druhú možnosť predstavuje dodávka granulátu v takzvaných bigbags, teda vreciach s objemom od 1 do 5 m3. Maximálna kapacita granulátu vo vreciach je 72 m 3 na jedno nákladné auto.
Vykládka granulátu trvá maximálne hodinu a vzhľadom na to, že v drvivej väčšine prípadov ju nemožno uskutočniť priamo na stavenisku, je potrebné zabezpečiť v jeho blízkosti dostatočne veľké a vhodné úložné miesto. Príjazdová cesta by mala byť už dostatočne spevnená a vhodná k pojazdu ťažkou stavebnou technikou.